29.05.2024, 15:14

Latvijas Loto rīkotās diskusijas Esi līdzsvarā atskats

Vakar, 28. maijā, VAS Latvijas Loto organizētā diskusiju cikla Esi līdzsvarā ietvaros eksperti pārrunāja iemeslus un riskus, kas saistīti ar jauniešu impulsivitāti un vēlmi ļauties asām izjūtām. Tāpat eksperti aktualizēja iespējamos risinājumus agrīnai mentālās, fiziskās un emocionālās veselības veicināšanai, kas ļautu mazināt jauniešu uzvedības problēmas un iespējamos atkarību riskus nākotnē.

Impulsivitāte un asas izjūtas ir daļa no emociju spektra, ko piedzīvojam ikdienā, taču īpaši izteikti to pieredz jaunieši. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti norāda, ka Latvijā aptuveni 15% pusaudžu saskaras ar psihiskās veselības traucējumiem, un tas ir augsts rādītājs. Tāpēc jau agrīni jādomā par psihiskās veselības saglabāšanu. Neatpazīti un neārstēti psihiskie traucējumi būtiski ietekmē attīstību, panākumus mācībās un potenciālu turpmākai produktīvai un piepildītai dzīvei. Līdz ar to būtiska nozīme ir preventīvai fiziskās, mentālās un emocionālās veselības veicināšanai.

Jauniešu mentālā un fiziskā veselība ir jomas, kuras valsts akciju sabiedrība Latvijas Loto atbalsta gan finansiāli, gan kopā ar sadarbības partneriem īstenojot dažādas iniciatīvas, kuru mērķis – kopīgi meklēt risinājumus, lai jaunā paaudze veidojas vesela.

“Ar katru gadu pieprasījums pēc mūsu sniegtajiem pakalpojumiem aug, un uz daļu no pakalpojumiem veidojas arī rindas,” norāda Austra Straume, Pusaudžu resursu centra mentore. Viņa stāsta, ka jaunieši centrā vēršas ar dažāda rakstura uzvedības traucējumiem – trauksmi, depresīvu garastāvokli, tostarp, paškaitējumu; tāpat strādājam ar jauniešiem, kuriem ir atkarību riska problēmas. “Katru gadu attīstām piedāvāto pakalpojumu klāstu, atbilstoši aktuālajiem problēmjautājumiem, lai sniegtu atbalstu arvien vairāk jauniešiem un veicinātu viņu mentālo un emocionālo veselību,” tā A. Straume.

Diskusijas laikā eksperti pārrunāja iemeslus, kāpēc tieši jaunieši ir vecuma grupa, kurai ir raksturīgas asas izjūtas un impulsivitāte, kādas var būt sekas impulsīvai rīcībai un realizētām asām izjūtām, kā arī – kā jaunietim palīdzēt ar šīm izjūtām vislabāk tikt galā.

“Lai veicinātu jauniešu interesi par jēgpilnām aktivitātēm brīvajā laikā, ir nepieciešams iedrošinājums, iespēja to darīt ar prieku,” norāda biedrības Resiliences centrs valdes loceklis Kārlis Mednieks. “Mēs ikdienā tiekamies un strādājam ar jauniešiem, un esmu novērojis būtisku niansi: tiklīdz jaunietis ir ieinteresēts un pašmotivēts, viņš ieinteresēsies ne tikai pats, bet “pavilks” līdzi arī vienaudžus. Tāpēc ir  nepieciešams veicināt gan interesi, gan jauniešu izpratni par ieguvumiem no fiziskām un jēgpilnām aktivitātēm, tādējādi mazinot uzvedības problēmas un atkarību riskus.”

“Mēs, Latvijas Loto, būdams valsts uzņēmums, ar vislielāko rūpību attiecamies pret sabiedrības vajadzībām. Uzturot Atbildīgas spēles principus, Latvijas Loto īsteno dažādas sabiedriskā labuma mērķa programmas sporta un izglītības jomā, kā arī sadarbības fiziskās un mentālās veselības veicināšanai. Tā, piemēram, trīs gadu laikā Latvijas Loto ir novirzījis vairāk nekā 1 miljonu eiro skolu sporta dzīves uzlabošanai iniciatīvas “Kustība, kas vieno” ietvaros. Tas ļauj arvien vairāk bērniem piedalīties fiziskās aktivitātēs ar prieku un tādējādi veicināt gan fizisko, gan mentālo un emocionālo veselību. Visu šodienas diskusijas dalībnieku mērķis – lai nākotnes sabiedrība būtu daudz veselāka un spēcīgāka,” norāda VAS Latvijas Loto Korporatīvās atbildības un kvalitātes nodaļas vadītāja Paula Podoļska.

Diskusiju cikla Esi līdzsvarā trešajā diskusijā piedalījās Bērnu un pusaudžu resursu centra mentore Austra Straume, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Bērnu un pusaudžu resursu centra bērnu psihiatrs dr. Ļevs Poluņins, biedrības Resiliences centrs valdes loceklis Kārlis Mednieks, RSU docente un vadošā pētniece, Sporto visa klase pētījuma vadītāja Dace Reihmane, kā arī VAS Latvijas Loto Korporatīvās atbildības un kvalitātes nodaļas vadītāja Paula Podoļska un Krimuldas vidusskolas sporta skolotāja, kustības Sporto visi vēstnese Antra Šverna.

 

Grozs

(( item.name ))
Cena: (( item.price ))€
Kopā: (( sum )) €
Jūsu grozs pagaidām ir tukšs...